NOWOCZESNA AKUPUNKTURA JAPOŃSKA - lekarz Bogdan Szymczyszyn   

CENTRUM PROMOCJI ZDROWIA W WARSZAWIE                                                            

    ELEKTROAKUPUNKTURA, ELEKTROPUNKTURA, TENS 

Pewną modyfikacją tradycyjnego zabiegu akupunktury jest przepuszczenie przez wkłute igły prądu elektrycznego (elektroakupunktura), bądź bezpośrednie działanie na punkty akupunkturowe prądu elektrycznego przy użyciu specjalnych stymulatorów (elektropunktura).

Najczęściej do tego celu używany jest prąd przemienny o natężeniu 10-500 µA i napięciu nie przekraczającym 5V (mniej więcej taka jest różnica potencjałów między wnętrzem i powierzchnią skóry).

W celu uzyskania efektu tonizującego częstotliwość impulsów powinna zawierać się w przedziale 6-10 Hz; zabiegi takie mają zastosowanie w niedowładach i porażeniach.

Efekt sedatywny uzyskuje się przez działanie prądem o częstotliwości 15-60 Hz; stosuje się je w ostrych bólach.
 

    ELEKTROSTYMULATOR KOLMIO ETAN 6 

Elektrostymulator KOLMIO ETAN 6

 

 

Elektrostymulator KOLMIO ETAN 6 jest urządzeniem stacjonarnym, stymulującym prądem impulsowym. Charakteryzuje się wysoką ergonomią pracy, czytelnym i poręcznym rozmieszczeniem wskaźników i regulatorów.

Aparat wykonany jest w technice mikroprocesorowej, dzięki czemu osiągnięto wysoką precyzję i stabilność parametrów stymulacji, a także niezawodność urządzenia.

Siedmiocalowy kolorowy ekran dotykowy znakomicie ułatwia pracę z aparatem.

Jego zastosowania obejmują elektrostymulację typu TENS, elektropunkturę oraz elektroakupunkturę. Z uwagi na duże możliwości regulacji impulsów stymulujących aparat polecany jest dla szerokiego grona użytkowników.

Elektrostymulator KOLMIO ETAN 6 służy do:

 • likwidacji bólów neurologicznych, reumatycznych, fantomowych,
 • walki z nałogami,
 • odchudzania,
 • leczenia schorzeń reumatycznych, neurologicznych i wielu innych.
Certyfikat zgodności CE

    WYŁOWIONE Z SIECI

    APARAT AUTOMERIDIAN KOSMETYK Z ELEKTRODĄ UNIWERSALNĄ

aparat Automeridian kosmetyk

Aparat AUTOMERIDIAN kosmetyk podaje impulsy elektryczne w postaci paczkowanej, jak pokazano na rysunku obok. Dzięki takiemu złożeniu dwóch częstotliwości została bardzo silnie zwiększona skuteczność. Częstotliwość niska, 5Hz, pełni rolę terapeutyczną. Częstotliwość wysoka, 220Hz, pełni rolę nośnej, łatwo przechodząc przez skórę. Jej brak spowodowałby silne tłumienie prądu i niewielką skuteczność.
Ten sposób stymulacji został zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP i jest chroniony patentem nr 165804.

AUTOMERIDIAN kosmetyk - przyrząd o bardzo szerokim zakresie zastosowań jest produktem całkowicie polskim - od pomysłu, przez konstrukcję, po wykonanie. Wieloletnie doświadczenie owocuje coraz to lepszymi rozwiązaniami - AUTOMERIDIAN kosmetyk wyposażony został w dużą elektrodę bardzo ułatwiającą znajdywanie punktów akupunkturowych. Mimo braku elektronicznego wykrywacza odnajdywanie tych punktów jest wręcz dziecinnie proste - należy kierować się uczuciem mrowienia, gdyż punkty akupunkturowe są bardziej wrażliwe na prąd niż reszta skóry.

Zwiększona siła prądu aparatu pozwala na stosowanie go w masażu elektrycznym. Doskonale się sprawdza w terapii migreny.

Z myślą o osobach uczulonych na kontakt skóry z metalami AUTOMERIDIAN kosmetyk jest produkowany wyłącznie w wersji z pozłacanymi elektrodami, dzięki czemu jest dostępny dla każdego.

Elektroda uniwersalna

AUTOMERIDIAN kosmetyk został wyposażony w gniazdko, umożliwiające podłączanie dodatkowych akcesoriów (grzebień TRIADA do elektrostymulacji cebulek włosowych, elektroda precyzyjna oraz elektroda uniwersalna). Jednym z nich jest wielofunkcyjna elektroda uniwersalna. Umożliwia wykonanie zarówno precyzyjnej stymulacji, jak i masażu elektrostymulacyjnego. Pozwala na stosowanie różnych impulsów elektrycznych. Elektroda uniwersalna dzięki unikatowemu rozwiązaniu pozwala na prostą zamianę elektrody precyzyjnej (służącej do zabiegów wymagających dokładnej pracy np. na uchu lub w okolicy oczu) i elektrody kulistej (przydatnej do stymulacji większości punktów na ciele i do masażu).
Dodatkowo elektroda uniwersalna oferuje trzy tryby pracy: impulsy naprzemienne, impulsy dodatnie, impulsy ujemne. Elektroda uniwersalna szczególnie przydatna dla wymagających użytkowników. Rozwiązania zastosowane w elektrodzie uniwersalnej są chronione patentem 189593.  

 OCENA APARATU TENS 2 PRODUKCJI FIRMY KOLMIO KIEŁKOWSCY

Aparat TENS 2 firmy KOLMIO Kiełkowscy

W elektroterapii najpopularniejsze i najskuteczniejsze jest zastosowanie prądu TENS, czyli przezskórne elektryczne pobudzanie nerwów. Stymulacją tą zaczyna się najczęściej terapię ostrych, jak i przewlekłych zespołów bólowych.

Aparat TENS 2 przeznaczony zarówno do profesjonalnych gabinetów jak i do domowego użytku, cechuje niezawodność w pracy, konstrukcja aparatu jest prosta, a instrukcja obsługi zrozumiana, posługiwanie się aparatem nie sprawia trudności. 

Aparatem TENS 2 posługiwałem się w okresie od 2005 do 2009 roku w  Poradni Leczenia Bólu i Akupunktury im. Prof. Zbigniewa Garnuszewskiego (ul. Winnicka 10, Warszawa), w latach 2006-2010 w Ośrodku Promocji Zdrowia i Medycyny Naturalnej ELAN VITAL (ul. Lanciego 19/135, Warszawa), w latach 2009-2010 w Poradni Leczenia Bólu i Akupunktury SPZOZ PALMA (ul. Mochnackiego 10, Warszawa).

Leczenie z wykorzystaniem aparatu TENS 2 (8-10 zabiegów w ciągu 2 tyg.) wykonano u 59 pacjentów w wieku 25-77 lat z powodu zespołów bólowych kręgosłupa na tle zmian zwyrodnieniowych, zapalenia korzonków rdzeniowych, rwy kulszowej, zwyrodnienia i zapalenia stawów i mięśni (zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, bóle krzyża, ból kości ogonowej), zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych i biodrowych, nerwobólu (neuralgia nerwu trójdzielnego, neuralgia po półpaścu), bólu głowy (migrena).

Głównym celem stosowania zabiegów przy użyciu TENS 2 było wywołanie efektu przeciwbólowego, który został potwierdzony. Na uwagę zasługuje fakt korzystnego wpływu tego rodzaju terapii na ilość pozycji nasilających ból i pośrednio na poprawę stanu funkcjonalnego pacjenta.

Wyniki terapii z wykorzystaniem aparatu TENS 2 świadczą o dużej skuteczności terapeutycznej już przy niewielkiej liczbie zabiegów,  a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga dużego wysiłku, dlatego wybór tego aparatu i metody w leczeniu pacjentów można uznać za właściwy.

Aparat TENS 2 to nowoczesna pomoc w dbaniu o sprawność fizyczną i w utrzymywaniu dobrego stanu zdrowia. Opiera się na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie fizyki, biologii oraz elektrobiologii.

Aparat TENS 2 posiada bardzo precyzyjne i stabilne wartości wszystkich parametrów technicznych. Informacje wyświetlane są na ekranie LCD, cechuje niezawodność w pracy. Zaletami aparatu są: lekkość, niewielki wymiar, zasilanie z baterii, co ułatwia stosowanie i eliminuje możliwość porażenia prądem elektrycznym. Warto podkreślić, nie zauważono żeby zaszły kiedykolwiek jakieś sytuacje stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa.

Wnioski

 • Ocena aparatu TENS 2 produkcji firmy KOLMIO Kiełkowscy jest pozytywna.
 • Skuteczność aparatu jest wysoka i w trakcie wieloletniej eksploatacji nie zaszły żadne sytuacje stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa.
 • Potwierdzono skuteczność działania przeciwbólowego aparatu TENS 2 u pacjentów, obserwuje się wyraźny efekt zarówno w trakcie trwania terapii, jak i po jej zakończeniu.
 • Biorąc pod uwagę niezawodne cechy eksploatacyjne, szerokie wskazania do wykorzystania przezskórnej elektrostymulacji nerwów, aparat TENS 2 może być zalecany do stosowania w leczeniu profilaktycznym oraz przez samych chorych, korzystających ze wskazówek lekarzy, np. Poradni Przeciwbólowych.

lek. med. Bogdan Szymczyszyn

 

    OCENA APARATU ELEKTROSTYMULATOR KOLMIO ETAN 4

Elektrostymulator KOLMIO ETAN 4 posiada następujące możliwości:

cztery niezależne kanały, umożliwiające równoczesną stymulację do 8 punktów akupunkturowych, praca z elektrodami powierzchniowymi i wkłuwanymi, dwa tryby pracy (impulsy proste i paczkowane), wybór polaryzacji (dodatnia, ujemna, naprzemienna), wspólnie dla wszystkich kanałów regulowana częstotliwość, niezależnie dla każdego kanału regulowana amplituda, specjalna elektroda do stymulacji punktów akupunkturowych, automatyczny wykrywacz punktów akupunkturowych.

Wyposażenie elektrostymulatora KOLMIO ETAN 4 obejmuje:

Elektrostymulator KOLMIO ETAN 4

5 akumulatorów AA (paluszki) NiMH, zasilacz do ładowania akumulatorów, etui, przewód podłączeniowy do komputera (łącze USB), komputerowy program sterujący, 4 pary przewodów do stymulacji ciała, startowy zestaw elektrod samoprzylepnych, elektrodę bierną i czynną do elektropunktury i wykrywania punktów, techniczną instrukcję obsługi objaśniającą sposób używania aparatu, medyczną instrukcję obsługi, objaśniającą zastosowania aparatu - książkę "Twoje zdrowie w Twoich rękach"

Aparatem KOLMIO ETAN 4 posługiwałem się w okresie od 2009 do 2010 roku w  Poradni Leczenia Bólu i Akupunktury SPZOZ dla Szkół Wyższych w Warszawie PALMA (ul. Mochnackiego 10). Aparat KOLMIO ETAN 4 był podłączony do komputera i sterowany programem umożliwiającym tworzenie zaawansowanych terapii leczniczych i fizykoterapeutycznych. Jego zastosowania obejmowały elektrostymulację typu TENS, elektropunkturę oraz elektroakupunkturę.

Leczenie z wykorzystaniem aparatu KOLMIO ETAN 4 wykonano u 29 pacjentów w wieku 31-65 lat z powodu zespołów bólowych kręgosłupa, rwy kulszowej, zespołu bolesnego barku, łokcia tenisisty, bólu krzyża, zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych, neuralgii nerwu trójdzielnego, neuralgii po przebytym półpaścu, bólu głowy, w walce z nałogiem palenia tytoniu.

Głównym celem stosowania zabiegów przy użyciu elektrostymulatora KOLMIO ETAN 4 było wywołanie efektu przeciwbólowego i odwykowego, który został potwierdzony. 

Wyniki terapii z wykorzystaniem aparatu KOLMIO ETAN 4 świadczą o dużej skuteczności terapeutycznej,  a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga dużego wysiłku, dlatego wybór tego aparatu i metody w leczeniu pacjentów można uznać za właściwy.

Elektrostymulator KOLMIO ETAN 4 to nowoczesna pomoc w dbaniu o sprawność fizyczną i w utrzymywaniu dobrego stanu zdrowia. Opiera się na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie fizyki, biologii oraz elektrobiologii. Pozytywną inicjatywą producenta jest dołączenie do wyposażenia aparatu programu sterującego oraz książki z wyszczególnieniem punktów akupunkturowych w leczeniu niektórych jednostek chorobowych.

Aparat KOLMIO ETAN 4 posiada bardzo precyzyjne i stabilne wartości wszystkich parametrów technicznych. Informacje wyświetlane są na ekranie LCD, cechuje niezawodność w pracy. Elementy regulacji i sterowania aparatem są łatwo dostępne i czytelne. Konstrukcja urządzenia umożliwia jego dezynfekcję zgodnie z wymogami sanitarnymi. Zaletami aparatu są: lekkość, prosta obsługa przewodów, elektrod płytkowych oraz biernej i czynnej, zasilanie z akumulatorów, co ułatwia stosowanie i eliminuje możliwość porażenia prądem elektrycznym. Warto podkreślić, nie zauważono żeby zaszły kiedykolwiek jakieś sytuacje stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa.

Wnioski

 • Ocena elektrostymulatora KOLMIO ETAN 4 wraz z wyposażeniem produkcji firmy KOLMIO Kiełkowscy jest pozytywna.
 • Skuteczność aparatu jest wysoka i w trakcie kilkuletniej eksploatacji nie zaszły żadne sytuacje stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa. 
 • Potwierdzono skuteczność działania przeciwbólowego i odwykowego elektrostymulatora  KOLMIO ETAN 4 u pacjentów, obserwuje się wyraźny efekt zarówno w trakcie trwania terapii, jak i po jej zakończeniu. 
 • Biorąc pod uwagę niezawodne cechy eksploatacyjne, szerokie wskazania do wykorzystania, elektrostymulator KOLMIO ETAN 4 może być zalecany do stosowania w leczeniu profilaktycznym.

lek. med. Bogdan Szymczyszyn

ZDROWIE - MEDYCYNA


stat4u

MEDYCYNA WSCHÓDU I ZACHÓDU